Tomas Ramanauskas: Kūrybingumas apribojimų nebijo!

Su apribojimais susiduriame nuolatos. Kartais jie nužudo bet kokį norą sukurti ką nors įdomesnio. Tai ypatingai svarbu profesionalią veiklą vykdantiems žmonėms, nes tiek kūrybingumas, tiek apribojimai, lydi jus kiekviename žingsnyje, kiekviename projekte.

Kita vertus – būtent apribojimai yra vienas iš pagrindinių kūrybingumo variklių. Šią temą „WoW University“ studentėms pristatė kūrybingumo dėstytojas ir reklamos kūrėjas Tomas Ramanauskas.

Būdami maži jaučiamės ir tapytojais, ir poetais, ir visais kūrėjais, kokius tik įmanoma įsivaizduoti. Kada tai baigiasi? Ir kas yra kūrybingumas?

Kas sudaro kūrybingumą?

Kūrybingumas yra sugebėjimas keisti situacijos suvokimą neakivaizdžiais būdais. Arba kitaip: tai – juodos ir baltos spalvų maišymas, neišgaunant pilkos spalvos. Kūrybingumas aprėpia kelias sritis:

– problemų sprendimą;

– neakivaizdumą;

– išradingumą;

– mėgdžiojimą;

– nelinijinį, nukrypstantį mąstymą.

Moksliniu požiūriu, menininko ir batsiuvio kūrybingumas nesiskiria – visi jį turime ir jį naudojant veikia tie patys mąstymo procesai. Taigi, pasakymas „aš ne kūrybingas“ yra tiesiog netiesa – visi turime galimybes kurti. NASA mokslininkų atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad vaikų iki 5 metų grupėje kūrybingai besielgiančių yra net 98 proc., o suaugusiųjų grupėje – vos 2 proc. Tai – įrodymas, kad nekūrybingo elgesio yra išmokstama.

Raktinė formulė

Kaip galima žvelgti į gyvenimą ir problemų sprendimą? Kai kurie autoriai teigia, kad mums pakanka pakeisti savo mąstymą iš standartinio „neįmanoma, nes…“ į „įmanoma, jei…“

Jeigu kiekvieną iššūkį ir problemą apversime kaip į įmanomą įveikti, atlikus tam tikras sąlygas, jau kitaip pradėsime matyti pasaulį. Būsime iš karto priversti generuoti atsakymus vietoje barjerų.

Šį problemų sprendimo būdą galite pritaikyti kiekvienoje gyvenimo situacijoje. Pateikti pavyzdžiai bus kaip raktai, kuriuos galėsite pritaikyti spręsdami įvairias savo problemas.

Formulės pritaikymas: pirmas būdas

Pavyzdžiui, jei problema yra ta, kad niekam neįdomus jūsų miestas. Reikia atsakyti ne „kodėl neįdomus“, o „kaip prisikviesti svečių“. Miestelis Šveicarijoje buvo niekam nepatrauklus. Kalnai? Kalnų yra visoje šalyje, o ką specifinio turi būtent vienas miestas? Ši nuostabi idėja kilo iš Bergeno. Atlikus vieną veiksmą, miestelis susilaukė didžiulio žiniasklaidos dėmesio – apie jį buvo parašyti net 1622 straipsniai per tris dienas! Koks tai veiksmas?

Miestelio valdžia paskelbė, kad nuo tos ir tos dienos uždraudžia fotografiją. Miestelyje negalima fotografuoti! Niekas taip neišjudina šiuolaikinio žmogaus, kaip koks nors draudimas. Ne vienas pasakė sau: „Tai yra tas miestelis-kaimelis, kurį privalome aplankyti.“ Genialus, paprastas ir nieko iš esmės nekeičiantis veiksmas. Draudimas inspiravo aktyvumą.

Formulės pritaikymas: antras būdas

Kuomet pradėta riboti tabako reklama, daugeliui kompanijų tai buvo tikras iššūkis. Draudimas reklamuoti produktą privertė ieškoti įdomesnių išeičių. Idėja, kurią visada galime pasiskolinti iš šio pavyzdžio – kai uždraudžia kažką daryti, reikia rasti kitą kelią tam pačiam efektui pasiekti. Kalbame apie senesnius laikus, kuomet buvo aktualu, kaip apeiti tabako reklamos ribojimą. Šis Didžiosios Britanijos reklamos pavyzdys yra neginčijamas įrodymas, kad jeigu savo tikslinei auditorijai užduoti tinkamus, įdomius rebusus, jie norės juos išnarplioti.

Taigi, pradėjus riboti tabako reklamą, tų ribojimų buvo begalės: negalėjai reklamoje rodyti rūkančių žmonių ir daug kitų. Suprasdami, kad negali daug ko rodyti, reklamos kūrėjai sukūrė intrigą. Jie norėjo rinkai pristatyti naują cigarečių brendą. Pirmiausia buvo paskelbta įpjauto glamžyto alyvinės spalvos audinio nuotrauka. Tarsi įrėžtas šilkinis šydas – ir viskas. Išskyrus apačioje parašytą eilutę apie rūkymo žalą, reklamoje nebuvo nieko daugiau. Angliškai šilkas – silk, o įbrėžimas, įrėžimas – cut. Reklamuotos cigaretės iš tiesų vadinosi „Silk cut“. Taip nenaudodami nei „brendo“ pavadinimo, nei pakelio įvaizdžio, reklamos kūrėjai sugebėjo pristatyti produktą.

Formulės pritaikymas: trečias būdas

Kaip išskirti vieną produktą iš daugelio? Kai pasirinkimo per daug, daugiau, nei norėtume, ko griebiasi reklamos kūrėjai, norėdami, kad jų produktas išsiskirtų iš kitų? Šis pavyzdys – apie knygyną.

Japonijoje kūrybingi verslininkai rado atsakymą į klausimą, koks turėtų būti patrauklus knygynas, jei dabar bet kokią knygą galime nusipirkti keliais pelės spragtelėjimais. Kai pasirinkimo yra per daug, kūrybiškas mąstymas skatina eiti priešingu keliu. Apversti sąlygas ir padaryti labai mažą pasirinkimą. Taip Japonijoje atsirado „Vienos knygos knygynas“ – knygynas, kuriame visuomet gali nusipirkti tik vieną knygą. Nėra jokių kitų knygų, yra tik viena tos savaitės knyga. Kitą savaitę – kita knyga. Šis būdas yra apvertimo – pakeisti sąlygą priešingu veiksmu.

Kaskart, sulaukę sudėtingos užduoties, į kurią nežinote atsakymo, kaip raktą galite pasitelkti vieną iš tų pavyzdžių – juose rasite visus atsakymus kaskart, kai spręsite kūrybinę užduotį.

Tai – tik keli iš daugiau kaip dešimties „WoW University“ paskaitoje pateiktų kūrybingumą išlaisvinančių pavyzdžių.

Paskaitoje taip pat kalbama apie kūrybingumo-aktyvumo modelį bei pateikiamos penkios visiems idėjų ieškantiems žmonėms svarbios įžvalgos.