Viktorija Urbonaitė: norite geriau rašyti – treniruokitės... kasdien!

Kai skaitote gerą knygą, argi nepajuntate širdyje virptelėjimo, kad pati norėtumėte taip rašyti? Arba, kai pamatote vieną kar kitą žinutę kuriame nors iš socialinių tinklų, argi nepagalvojate, kad parašyta lygiai taip, kaip jūs mąstote?..

Natūralu, kai prisilietus prie gero teksto, mums gimsta vidinis noras kurti. Ypač, jei jaučiame savyje meilę rašymui. Taigi, kaip išmokti rašyti geriau?

Komunikacijos specialistė, rašytoja, autorinės LRT laidos „Išpažinimai“ vedėja, kūrybos namų „Kregždynas“ įkūrėja, lektorė Viktorija Urbonaitė sako, kad vienas iš pagrindinių būdų tai padaryti – treniruotis. Kasdien.

Štai keli profesionalės patarimai, kuriuos per savo paskaitą „Kūrybinis rašymas –  išlaisvinta drąsa kurti“, ji atskleidė „WoW University“ Ateities įgūdžių kurso studentėms. 

  • Kai rašote žinutę, skirtą socialiniams tinklams, svarbiausia – pirmasis sakinys. Jeigu jis nesudomins, labai tikėtina, kad įrašo niekas neperskaitys. 

Dar iki karantino buvo nustatyta, kad žmonės, skaitydami tekstą, dėmesį išlaiko apie 30 s. Jau po pirmosios „Covid-19“ bangos paaiškėjo, kad dabar dėmesį išlaikome maždaug 3,5 s.!

  • Skaitykite kuo daugiau ir kuo įvairesnių žanrų knygų. Graikų, romėnų legendose ir mituose, kitų tautų pasakose rasite pamatines, visais laikais žmoniją kamavusias dilemas ir problemas, dramas ir tragedijas. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip žodžiais žaidžia poetai! Arba kaip šmaikštauja humoristinės literatūros kūrėjai. Mokykitės iš meistrų!
  • Treniruokitės rašyti trumpus, bet įtaigius tekstus. Kaip tik tokius, kokių šiandien reikia socialinėje medijoje. Galite naudoti rašytojo Ernesto Hemingway techniką. Pasakojama, kad kartą sėdėdamas bare, jis surengė su kompanija varžytuves, kuris parašys 6 žodžių istoriją, sugraudinsiančią padavėją. Laimėjo ne kas kitas, o Nobelio premiją pelniusios novelės „Senis ir jūra“ autorius. Štai kaip skambėjo jo istorija: „For sale: baby shoes. Never worn.“ (liet. „Parduodami vaikiški bateliai niekada nenešioti.“)
  • Taisyklinga rašyba ir skyryba – nekvestionuojamas gero teksto elementas. Nesvarbu, kaip skubate, prieš rodydami tekstą auditorijai, įsitikinkite, kad nepalikote klaidų. Naudokite rašybos tikrinimo programas, taip pat skaitykite Valstybinės lietuvių kalbos komisijos tinklalapį www.vlkk.lt. Prisiminkite, vienas šaukštas deguto gali sugadinti visą medaus statinę!

Išsikelkite mažus lūkesčius, nedidelius tikslus. Nereikia manyti, kad po metų imsite ir parašysite romaną, kurį ekranizuos „Netflix“. Nes kartais sėkmė net nepriklauso nuo autoriaus talento… Visgi, kasdienis darbas, pastangos ir motyvacija ilgainiui saldžių vaisių tikrai subrandins. Ir svarbiausia – rašymas turi teikti malonumą!