Ugnė Bužinskaitė: „Meno kūrinys yra vertas tiek, kiek už jį yra pasiruošęs sumokėti pirkėjas“

Norite išgirsti smagią istoriją? Taigi, kazino imperijos magnatas Steve Wynn įsigijo Pablo Picasso kūrinį „Sapnas“ už 60 mln. JAV dolerių, tačiau nutarė jį parduoti finansų makleriui Steven A. Cohen už 135 mln. JAV dolerių.

Norėdamas atšvęsti sėkmingą sandorį Steve, sukvietė draugus, tačiau vakarėlio metu smarkiai gestikuliuodamas alkūne portretą pradūrė. Kaip manote, kas nutiko? Ogi… kūrinys staiga įgijo simbolinę vertę – neįkainojamą istoriją – ir tapo dar vertingesniu. Finasų makleris jį nusipirko nebe už 135 mln., o už 160 mln. JAV dolerių!

Štai tokią ir šypseną, ir nuostabą keliančią istoriją meno pažintinio kurso „Aukso pjūvis“ paskaitoje „Įtakingiausi šiuolaikiniai pasaulio menininkai: kas lemia meno kūrinio vertę?“ papasakojo „Lewben Art Foundation“ direktorė, menotyrininkė Ugnė Bužinskaitė.

Meno ekspertė pabrėžė, kad reikėtų atskirti simbolinę ir finansinę meno kūrinio vertes. Simbolinės vertės pinigais neišmatuosi. Tai meno kūrinio vertė, kuri priklauso nuo kultūrinės aplinkos, visuomenės struktūros, ekonomikos, vyraujančių estetinių normų. Tokia, kuri turi istoriją, yra susijusi su tam tikrais asmeninio gyvenimo įvykiais.

Finansinė kūrinio vertė paremta grynai ekonominiais rodikliais. Ją dažniausiai nulemia aukcionai, galerijos, meno mugės, kolekcionieriai. Įdomu tai, kad daug meno sandorių įvyksta už uždarų durų, todėl ir tikrosios kainos lieka paslaptyje…

  1. Bužinskaitė taip pat pasakojo apie tai, kodėl menas tampa vis populiaresnis tiek tarp paprastų meno mylėtojų, tiek tarp turtingųjų pasaulio žmonių, kurie į kūrinius žiūri kaip vertingą investiciją. Atskleidė, kaip veikia meno rinka ir kokios joje pastebimos naujausios tendencijos.

Socialiniuose tinkluose meno ekspertė patarė sekti šiuos lietuvių ir užsienio menininkus: Andrių Zakarauską (@andrius.zakarauskas), PAKUI HARDWARE (@pakui_hardware), Liną Jusionį (#linasjusionis), Rūtenę Merkliopaitę (#rutenemerk), Zanele Muholi (@muholizanele), Egwuh Ameh (@ameh_egwuh), Simone Leigh (@simoneyvetteleigh).