Toma Monginė: „Renkantis meno kūrinį, svarbiausia yra neskubėti“

Menas yra kuriamas tam, kad sklistų: namuose juo kasdien gėrėtųsi meno mylėtojai arba susižavėjimo kupinomis akimis žvelgtų minios muziejaus lankytojų“, – sako galerijos „Vartai“ vadovė, Niujorko mados ir meno rinkų ekspertė Toma Monginė.

Meno pažintinio kurso „Aukso pjūvis“ paskaitoje „Pažintis su šiuolaikiniu menu“ T. Monginė kalbėjo apie tai, kaip menas tampa investicija ir ką svarbiausia žinoti, renkantis meno kūrinį savo namams.

Toma pasakojo, kad menininkai pagal žinomumą ir kūrybos vertę yra skirstomi į 3 grupes:

  1. „Young artists“ (pavyzdžiui: Dominykas Sidorovas, Gabrielė Adomaitytė, Monika Radžiūnaitė, Geistė Kinčinaitytė).
  2. „Emerging artists“ (pavyzdžiui: Linas Jusionis, Mindaugas Lukošaitis, Robertas Narkus). Šie menininkai yra labiau įsitvrtinę meno rinkoje, turi pilnesnę biografiją, todėl jų darbų kainos yra aukštesnės.
  3. „Established artists“ (pavyzdžiui: Žilvinas Kempinas, SetP Stanikas, t.y. Svajonė ir Paulius Stanikai). Tai yra labai gerai meno rinkoje žinomi menininkai, kurių kūrinių kainos itin didelės.

Vis dėlto, menininko žinomumas ir biografijos plotis yra tik vienas iš kriterijų, pagal kurį patartina rinktis meno kūrinį.

Svarbu atkreipti dėmesį į štai ką:

  1. Kaip žiūrėdamas į meno kūrinį jautiesi, kokios emocijos, mintys kyla – juk teks su juo gyventi!
  2. Kokie kūrinio išmatavimai – kaip šis užpildys jam numatytą erdvę. Geriausia, prieš perkant, kūrinį kelioms dienoms parsivežti namo.
  3. Ar kitoje kūrinio pusėje yra metrika: menininko vardas ir pavardė, parašas, pavadinimas, sukūrimo data, išmatavimai. Tai liudija darbo originalumą.
  4. Ar nurodytas tiražas. Ypač, jei tai yra nuotrauka ar grafikos darbas. Jei tiražas limituotas, paskutinis vienetas bus brangiausias.
  5. Ar yra autentiškumo sertifikatas – kūrinio originalumą įrodantis dokumentas.
  6. Kokie yra rėminimo reikalavimai? Dažniausiai nurodo pats autorius, todėl labai svarbu juos žinoti, norint, kad kūrinys būtų pilnai išpildytas.
  7. Kokios yra darbo saugojimo sąlygos. Tarkime, nei vieno kūrinio nerekomenduojama laikyti prieš saulės šviesą, taip pat kenkia dideli temperatūros svyravimai. Kokie būtent šio kūrinio laikymo reikalavimai?