Prof. Vita Akstinaitė: kaip pasiekti savo tikslų

Kokia aš esu? Kas man gyvenime svarbiausia? Kaip mane mato kiti? Atsakiusi į šiuos klausimus galėsite geriau atsakyti ir į savo klausimą „kaip pasiekti tikslų“. Sena paprasta tiesa – kuo geriau pažįsti save, tuo geriau gali apsieiti ir su kitais. Čia pateikti pratimai padės jums tai padaryti.

Vertybės ir lyderystė, mūsų asmenybė bei progresas – kertinė tema ne tik darbe, bet ir gyvenime. Lyderystės srities mokslininkės, profesorės Vitos Akstinaitės pateiktos įžvalgos apie vertybes padės susikurti tvirtesnį pagrindą ateičiai.

 „WoW university“ Naujos kartos lyderystės kurso paskaitoje „Vertybėmis pagrįsta lyderystė“, kurią skaitė prof. V. Akstinaitė pateikiami ne tik keturi žingsniai sąmoningo savęs kaip lyderės suvokimo link, bet ir pratimai, padedantys geriau save pažinti bei visas lyderystei ugdyti reikalingų vertybių sąrašas.

Lyderystė sau

Pirmiausia: kas yra lyderystė sau? Tai procesas, kurio metu žmonės daro įtaką sau, kad galėtų judėti tinkama kryptimi ir pasiektų motyvaciją, reikalingą elgtis ir veikti pageidaujamais būdais. Lyderystė sau apima konkrečius elgesio ir pažinimo strategijų rinkinius, skirtus individualiems veiklos rezultatams formuoti.

Kodėl tai svarbu? Efektyviam darbui su kitais visų pirma yra reikalingas žmogaus gebėjimas dirbti su savimi. Lyderystė sau ir tinkamos vertybės padeda formuoti žmogaus identitetą.

Dažniausiai pradėjus lyderystės kelionę matome save ir lyderystę kaip du atskirus elementus. Ir pamažu, laikui bėgant, jie susitapatina, kol galiausiai matome save jau kaip lyderes.

Lyderio tapatybė – tai asmeninės tapatybės sudedamoji dalis, susijusi su buvimu lyderiu arba kaip žmogus galvoja apie save kaip lyderį. Svarbu išskirti, kokia jūsų lyderystės prasmė ir tikslas. Ko norite pasiekti? Kuo jūs išsiskiriate? Apmąstykite savo kelionę ir nuspręskite, kaip įgyvendinsite tikslus.

Pirmas žingsnis: vertybių išgryninimas

Pirmiausia norint gerai išskirti savo autentiškumą, svarbu suvokti savo asmenines vertybes. Jūsų charakterį apibrėžia jūsų vertybės, pavyzdžiui, pagarba, lojalumas, draugystė, šeima ir panašiai. Tai kriterijai, svarbūs kiekviename gyvenimo žingsnyje. Tik prisiminkite: vertybės nėra moraliniai nuostatai, kas teisinga ar neteisinga, nėra ir etika ar principai.

Pamatinės vertybės – mums svarbiausios vertybės, tad kiekvienam iš mūsų jos gali būti skirtingos. Nėra tinkamų ar netinkamų vertybių: kiekvienas jas renkasi pagal savo esatį ir gyvenimo būdą. Norėdami išsigryninti savo pamatines vertybes, apgalvokite, kurie dalykai gyvenime jums patys svarbiausi ir užsirašykite jas ant lapo ar į dienoraštį.

Antras žingsnis: mano stiprybės

Bandant išskirti savo stiprybes svarbu stengtis į save pažvelgti kitų akimis. Pamėginkite atsakyti į šiuos klausimus:

  • Kuo aš kitokia?
  • Dėl ko žmonės ateina pas mane?
  • Dėl ko jie lieka su manimi?

Rašydamos šiuos atsakymus galvokite tiek apie šeimą, draugus, tiek apie darbo aplinką – tinka visos terpės, kuriose būnate. Radusios atsakymus į šiuos klausimus geriau suprasite savo stipriąsias puses. Klausimų sau ir kitiems kėlimas – taip pat svarbus dalykas. Jeigu šiuo metu dar nežinote, kokiose srityse esate stiprios, pamėginkite tai išsiaiškinti.

Kaip mokytis toliau

Trečiasis žingsnis vadinasi „Dėl ko darau tai, ką darau?“, o ketvirtasis – „Kaip mano darbai gali pakeisti pasaulį?“. Sistemą, kaip atlikti šiuos žingsnius, galite rasti pačioje paskaitoje. Taip pat profesorė padeda pildant lentelę suvokti savo lyderystės – arba kitaip, savo stiprybių – prasmę.

Baigusios visas užduotis galėsite aiškiai išskirti savo lyderystės prasmę, stipriąsias savybes bei vertybes, padedančias pasiekti tikslų. Svarbiausia aiškiai atsakyti į klausimą „kokia esu“ bei išsigryninti vertybinį pamatą.