Marija Palaikytė

„Mados ir meno draugystė"

Ar mada yra menas? Klausimas, kuris yra gan dažnai užduodamas viešojoje erdvėje, bet neretai lieka tik subjektyvioje „taip ir ne” lentynoje. O tema išties įdomi, bet ar tikrai reikia supriešinti šias sąvokas? Susidaro įspūdis, kad sukuriama amžinai dvasingo meno ir tariamai komerciškai bedvasės mados akistata. O kas visgi yra menas? Kada kūryba laikoma menu? Kada amatas išeina iš meistrystės ribų ir pakyla į kūrybinio pripažinimo lygį? Kada rūbas gali būti konceptualiu kūriniu, o kada meno istorija nugula ant dėvimosios mados?

O gal gali būti ir taip, kad patį mados fenomeną matome tik per mažą rakto skylutę? Mane labai intriguoja skirtingos kūrybinės industrijos, bet dar įdomiau yra į viską žvelgti per platesnę prizmę. Tuomet vietoje akistatų galime įžvelgti nuostabias daugiadisciplinines sinergijas, kur mada tampa menu, o menas – mada.

Šios paskaitos tikslas – naujas, platesnis požiūris į madą. Tam pasitelkiant antropologinę mados fenomeno analizę, apžvelgiant konkrečius pavyzdžius, kai mada sėkmingai apsijungia su multidisciplininėmis meno rūšimis. Tikrai verta sugriauti ne vieną mitą apie komercijos bei kūrybos akistatas, meno pasaulio metamorfozes ir galiausiai – apie tai, kaip kiekvienas iš mūsų dalyvauja tendencijų kūrimosi, vystymosi ir žlugimo procesuose. „Mada (ne) menas” tema, kuri iš pirmo žvilgsnio tolima atrodančią teoriją priartina prie kiekvieno iš mūsų. Mados ir meno istorijos tampa pasiekiamos ranka, o gal net mūsų drabužinėse galima rasti meno? Gal kiekvienas iš mūsų galime būti kūrėju?

Marija Palaikytė - mados tendencijų analitikė, autorinės radijo laidos “Mados misija” kūrėja, lektorė, “Vyrų mados savaitės” organizatorė ir stilistė.