Kaip pradėti kurti ateities organizaciją: svarbiausi naujieji principai

Pokyčiai organizacijose lemia kitokį darbą, kitokio bendravimo ir bendradarbiavimo modelį. Tai galima pavadinti ir organizacijos evoliucija. Kaip jai pasiruošti, kad pokyčiams įvykus neliktum už borto? Ir ką būtina pradėti daryti jau šiandien?

 „WoW University“ Naujos kartos lyderystės kurse pasirodė visiškai naujas formatas – diskusija. Jos metu dalyviai atskleidžia svarbiausias įžvalgas ir pastabas apie ateities organizacijas ir tai, kaip jau šiandien reikia pradėti ruoštis naujovėms.

Pirmasis diskusijos svečias – ateities verslo ekspertas ir „Tegra Group“ valdybos pirmininkas Rinardas Goda. Antroji viešnia yra Inga Jablonskė – vizionierė, enterpretė ir vienintelio Lietuvoje nuotolinio moterų universiteto „WoW University“ įkūrėja ir vadovė. Trečiasis diskusijos dalyvis – Tomas Kriščiūnas, verslininkas, Lietuvos ir užsienio įmonių veiklos ir pardavimų strategijų konsultantas, knygų autorius. Diskusiją moderavo Lina Mieliauskienė, pokyčių valdymo konsultantė ir laidos „Atvirai su vadovu“ autorė.

Esminiai komponentai

Pirmiausia I. Jablonskė įvardijo, kokie yra svarbiausi ateities organizacijos komponentai. Pirmas – lygiavertiškumas, mat naujoviškoje organizacijoje nėra hierarchinio principo – visi yra organizacijos bendrakūrėjai. Antras – savirealizacija. Kiekvienas bendraautorius ateina realizuoti savęs ir kurti to, ką gali geriausiai. Trečias – tai prasmės jausmas ir įsivardijimas, vardan ko organizacija yra kuriama. Taip pat svarbu išlaikyti atvirumo kultūrą – laisvai išsakyti savo mintis bei idėjas, taip pat ir pastebėjimus.

Goda, kurio organizacija yra viena moderniausių Lietuvoje, pritarė, kad šie trys kriterijai yra pagrindiniai. Visų jų atsiradimas organizacijai kintant bei augant yra vadinamas organizacijos evoliucija. Ji gali užtrukti ne vienerius metus. R. Goda suskaičiavo keturias per 26 metus įvykusias savo organizacijos revoliucijas – tam tikrus chaoso etapus, per kuriuos išsigrynindavo naujos vertybės. Tokie perversmai organizacijoje yra natūrali augimo dalis, būtina siekiant tobulėjimo.

Kriščiūnas pabrėžė, kad Lietuvoje padarytas progresas organizacijų valdyme yra milžiniškas. Jo teigimu, neapibrėžtumas vykstant pokyčiams yra būtinoji žengimo pirmyn dalis. Tam, kad atrastum kažką naujo, natūralu kurį laiką nejausti stabilumo. Pokyčiai labai stipriai priklauso ne tik nuo pačios organizacijos, bet nuo vartotojo. Kiek keisis vartotojo poreikiai, tiek keisis ir juos tenkinanti organizacija – transformacija vyksta kartu. Gera šiuolaikinė/ateities organizacija visada pirmiausia eis paskui vartotojo poreikį, numatys jį netgi iš anksto.

Ateities organizacijos = Lyderių organizacijoms

Ateities organizacijas dar galima būtų vadinti Lyderių organizacijomis. Pasak R. Godos, pokyčiai visada tampriai susiję su kompanijos lyderiu. Lyderis nujaučia ateitį, mąsto plačiai ir kuria naujus projektus. Nuo lyderio būsenos bei vidaus priklauso ir organizacijos mastelis, ir įvairovė. Svarbu, kad lyderis dalintųsi atsakomybėmis ir pats taip pat prisiimtų įvairius darbus – būtų dirbama drauge.

I. Jablonskė pateikė vieną faktorių, kuris lemia ateities organizacijų kūrimąsi. Prasmė – ji taip pat atsiranda iš poreikio numatymo. Pavyzdžiui, darbas online kai kuriose organizacijose prasidėjo net anksčiau nei įsisiūbavo pandemija – tai reiškia, kad poreikis buvo numatytas. Pats „WoW University“ buvo pirmasis online universitetas Lietuvoje, kuris pradėjo veikti, kai dar nebuvo aiškūs būsimi pandemijos vargai. Tai įmanoma ir neturint aiškiaregystės dovanos – svarbiausia tampriai sieti save su esamais ir galimais vartotojų poreikius.

Savilyderystė – svarbus ateities organizacijos terminas, nurodantis bendrą kūrybinį ir darbinį procesą organizacijoje. Šiuo atveju turima tiek pat atsakomybių, kiek ir laisvių. Tai – didžiulis iššūkis, reikalaujantis didelės savistabos bei savikontrolės. Tačiau šiuo principu organizacija turi daug lyderių, dirbančių ties daug skirtingų sričių, kuriose yra geriausi. Taip ir kompanija gali būti geriausia.

Kriščiūnas papasakojo ir apie savilyderystę užsienyje bei moterų vaidmenį organizacijose. Svarbu kalbėti ir apie tvarumo strategijas, kurios turės vis daugiau reikšmės ateities kompanijose.

Goda papasakojo, kad jo organizacijoje lyderio prasmė yra sukurti organizacijos geną. Palikti jį kaip vertybių kompleksą. Jeigu vadovas viską sudėlios teisingai, priartins organizaciją prie kliento, organizacija jau galės funkcionuoti ir savarankiškai.

Iš kokių sluoksnių susideda organizacijos darbas? Kaip veikia organizacija be hierarchijos? Kaip viskas nevirsta absoliučiu chaosu? Ir kaip numatyti vartotojų poreikius rytojui?

Pokalbis apie visa tai ir kur kas daugiau rasite paskaitoje-diskusijoje „Ateities organizacijos ir visuomenė: kodėl reikia pradėti jau šiandien“.