Įvardijo laimės receptą: atsakę sau į kelis klausimus žinosite, ką daryti toliau. Rimvydas Židžiūnas

Kaip tapti laimingu – amžiais buvo vienas svarbiausių klausimų. Atrodė, į jį nėra vieno atsakymo. Tačiau visgi laimę galima atrasti ir teoriniais matavimais, o atsakant į tam tikrus klausimus – net suprasti, kaip ją pasiekti. Yra išoriniai reiškiniai, nuo kurių priklauso mūsų laimės jausmas, tačiau itin svarbu ir vidinė sudedamoji dalis – kas viduje sukuria mūsų laimės būseną.

Dvasinio ir emocinio intelekto lavinimo meistras Rimvydas Židžiūnas įvardija skirtingus laimės suvokimo lygius bei paprastomis technikomis padeda suprasti, kas būtent jus padarytų laimingiausia.

 „WoW University“ Ateities įgūdžių kurso paskaitoje „Kaip tapti laimingai veikloje?“ kalbama apie vidinę kelionę į laimę. Viduje mes judame ne į tikslą, o į gylį, gelmę. Laimė – tai būsena. Svarbu, kaip giliai ši būsena gyvuoja žmoguje. Laimė gali apimti tik protą, paviršines emocijas, o gali būti ir gilesnė – apimti visą emocijų spektrą, sąmonę, kūną. Giliausias laimės jausmas apima mūsų esybę, esmę ar net pasaulį apie mus. Taigi, laimės kelionė – ne judėjimas nuo tikslo prie tikslo, o judėjimas nuo prasmės prie prasmės.

Pirmasis ir antrasis laimės lygiai

Tyrimai rodo, kad renkant atsitiktinę informaciją internete ir atsisakant socialinių patirčių, daug būnant užsidarius, smegenys randa vis daugiau priežasčių nuliūsti, susinervinti ar būti nepatenkinti savimi bei gyvenimu. Taigi, žmogui, kuris nuolat sėdi namuose, didžiausias laimės reiškinys gali būti tiesiog pradėti eiti į darbą. Tam, kad didintume savo vidinę laimę, svarbu pradėti kuo nors užsiimti. Kai darome bet ką – ūkinius darbus, intelektines užduotis, fizinį darbą – mūsų smegenys jau priverčia būti mus laimingais.

Taigi, pirmasis atsakymas – galima sakyti, nulinis lygis – yra užsiimti veikla. Bet kokia veikla apskritai daro žmogų laimingą. Taip galime realizuoti energiją, kurią sukuria mūsų smegenys ir kūnas.

Kai jau užsiimame veikla ir pradedame jausti padidėjusį tonusą, tampa svarbu ne tik veikti, bet ir ką/kaip veikti. Kyla klausimai – kuo užsiimti, ko siekti? Mat tampa svarbu būti laimingam ne tik veikimo metu, bet ir gyvenant apskritai. Atsakant į kylančius klausimus ir veikiant tinkama linkme, gilinamas laimės pojūtis.

Kodėl veiklos pasaulis ne visada moterims padeda būti laimingoms?

Labai svarbu yra turėti omenyje, kad moterų smegenys skirtingai reaguoja į skirtingus darbo režimus, stresą, rezultatų pasiekimus bei procesą. Paskaitoje atskiriami ir moterų bei vyrų laimės gilinimo principus. Tiesa, klausydamosis paskaitos turėkite omenyje, kad kalbama ne apie 100 proc. moterų bei 100 proc. vyrų, o apie statistinį bendrą įvaizdį. Sužinosite, kaip įprastai skiriasi abiejų lyčių smegenys, kuo skiriasi vyrų ir moterų socializacija bei veiklos pasaulis.

Daugelis moters talentų gali būti nereikalingi šiuolaikiniame pasaulyje. Taip pat kai kurios stipriosios savybės gali tapti silpnomis. Pavyzdžiui, tokia nuostabi savybė kaip empatija gali būti nereikalinga tuometiniame darbe ar veikloje. Mus veikiantis per didelis stresas taip pat nepadeda, mat šiandieninis pasaulis yra laikomas itin stresine aplinka. Taip pat mums įprasta daug dirbti, šiuolaikinis verslo pasaulis yra pagrįstas vyriškais modeliais. Tačiau pernelyg aukštas darbo produktyvumas gali sumažinti moters galimybę mėgautis santykiais, motinyste, intymiu gyvenimu ir laisvalaikiu.

Yra trys pagrindinės šių neigiamų dalykų moterims pasekmės. Pirma: socialinis pasyvumas, kai darbo atsisakoma apskritai. Antra: monotoninis fizinis ar intelektualinis darbas. Ir trečia, priešinga pirmai: aukšti pasiekimai, didelė atsakomybė ir nuolatinis „perdegimas“ darbe.

Nauja paradigma – kaip gauti pasitenkinimą veikla ir gyvenimu

Vyrui svarbiausias laimės faktorius yra aukštas pasitenkinimas rezultatu. Tam reikia sugretinti du aspektus: pirma – pasiekus rezultatą jausti, kad to iš tiesų ir norėjai, antra – jausti, kad gera toliau gyventi pasiekus rezultatą. O moteriai – aukštas pasitenkinimo pačiu procesu lygis. Tam, kad jaustumėme aukštą pasitenkinimą procesu, mums svarbu:

– Įsitraukimas (flow);

– Kūrybiškumas (savęs išraiška);

– Realizacijos jausmas (duotybių atskleidimas).

Tačiau tam, kad jaustumėmės pilnavertiškai laimingos, būtina prisiminti ing ir jang principą. Suderinti moteriškąjį pasitenkinimą su vyriškuoju. Tam reikia aktyvuoti savo aukštąjį intelektą, išmintį. Paskaitoje dėstytojas atskleidžia ir kaip tai padaryti.

Kaip rasti savo veiklą?

Tam, kad mūsų veikla būtų kryptinga ir atneštų laimę esant srityje, kurioje ir norėjome būti, pirmiausia būtina suprasti tas sritis. Tą padaryti padės atsakymai į kelis klausimus.

Pirmiausia reikia užduoti klausimus protui:

  1. Kokiomis temomis aš visą gyvenimą rinkau informaciją, domėjausi?
  2. Kuo aš vaikystėje svajojau tapti?
  3. Kokia veikla mane pilnai įtraukdavo?

Tada – klausimus širdžiai:

  1. Koks veiklos pobūdis, tempas, atsakomybės ir konkurencingumo lygis yra natūralūs mano kūnui ir psichikai dabartiniu metu?
  2. Kokio pobūdžio darbus man visada sekdavosi padaryti lengvai ir gerai?
  3. Koks įvairovės/monotoniškumo lygis man natūralus?

Paskaitoje „Kaip tapti laimingai veikloje?“ sužinosite, kaip atsakius į šiuos klausimus rasti sau tinkamiausią veiklą, taip pat – kaip gilinti laimę šią veiklą atradus ir netgi kaip suprasti savo misiją bei pasiekti nuolatinę teigiamą būseną.