Eugene Sadler-Smith – visų problemų racionaliai neišspręsime

Dažnas iš mūsų intuiciją mistifikuojame. Manome, kad tai yra vienas tų reiškinių, kuriuos racionaliai paaiškinti sunku. Vis dėlto, Surrey verslo mokyklos Anglijoje profesorius, tyrinėjantis hubristinę (galios bei dominavimo) lyderystę ir intuiciją sprendimų priėmimo procese Eugene Sadler-Smith, sako, kad yra kiek kitaip. 

Apie tai „WoW University“ Naujos kartos lyderystės kurso studentėms jis pasakojo paskaitoje „Intuicijos reikšmė versle“. 

Kodėl šachmatų meistrai geba žaisti greitai

Nors intuicija – kaip jausmas – nėra pagrįstas logika, tačiau jis itin glaudžiai susijęs su patirtimi. Pavyzdžiui, galvotume, kad šachmatų meistrai visus ėjimus atlieka itin racionaliai, analitiškai, logiškai, tačiau taip nėra. Jie geba žaisti greitai, gali žaisti kelis žaidimus iš karto ir intuityviai jaučia, kokį ėjimą daryti. 

Vis dėlto, tik pradedantys šachmatininkai tokios intuicijos neturi, jie žaidžia lėčiau, skrupulingai apgalvodami savo ėjimus. Taip yra todėl, kad ekspertų atmintyje – daugybė galimų konfigūracijų, kurias jie yra atlikę anksčiau, todėl jiems nereikia tiek daug galvoti. 

Įdomu žinoti, jog reikia žaisti maždaug 10 tūkst. valandų, kad taptumei  šachmatų ekspertu. 

Ar tai būtų šachmatai, ar verslas, žmonės, turintys daug patirties vienoje ar kitoje srityje, tiesiog prisimena būdus, kuriais sprendė vienas ar kitas problemas anksčiau, ir juos taiko esamai situacijai.

Kaip intuiciją treniruoti

Intuicija gali nulemti teisingus sprendimus, bet gali ir suklaidinti, ypač, kai mumyse įsišakniję tam tikri stereotipai. Todėl, siekiant efektyvumo, reikia naudotis intuityviu ir analitiniu mąstymu. Kitaip tariant, darant sprendimus, vadovautis ir faktais, skaičiais, logika – spręsti, ir, remiantis patirtimi, gebėjimu matyti visumą, pajausti. 

Nors intuityvus mąstymas susijęs su patirtimi, tačiau jį būtina treniruoti. Štai kaip prof. Eugene Sadler-Smith tą siūlo daryti.  

  • Praktikuoti dalykus, kurie yra už jūsų komforto zonos. Priimti iššūkius, o ne tiesiog daryti tai, ką esate įpratę. 
  • Paieškoti trenerio. Pavyzdžiui, jei norite tapti geresniu savo srities ekspertu, suraskite, kas šiandien už jus turi daugiau patirties. 
  • Ieškoti grįžtamojo ryšio. Jei priimate sprendimą, vadovaudamiesi intuicija, ir nesužinote, ar sprendimas buvo teisingas, intuicija nelavėja. 
  • Pastebėti ir telkti dėmesį į savo intuiciją. Priimant bet kokį sprendimą, bandyti įsiklausyti ir suprasti, ką ji nori pasakyti. 

Daugiau būdų treniruoti intuiciją – „WoW University“ Naujos kartos lyderystės kurso paskaitoje „Intuicijos reikšmė versle“. 

Beje, vienas iš prof. Eugene Sadler-Smith tyrimų parodė, kad moterys, kaip įprasta manyti, yra tik vos vos labiau linkusios sprendimus priimti besiremdamos intuicija, o ne analitiniu mąstymu. Apie tai, kad jos dėl savo prigimties turi geriau išlavintą intuiciją, mokslinių įrodymų, sako profesorius, kol kas nėra aptikęs.