Dr. Valdas Noreika

„Stulbinanti neuromokslų plėtra: nuo varlės neurofiziologijos iki šiuolaikinių sapnų tyrimų"

Jei tradiciškai smegenų tyrimai koncentravosi į neuroanatomiją, neurofiziologiją ir neurologiją, pastaruoju metu neuromoksliniai tyrimai ėmė skverbtis į kone visas gyvenimo sritis, net pačias asmeniškiausias mąstymo kerteles.
Pavyzdžiui, pastarųjų metų tyrimai nagrinėja, kaip smegenų veikla susijusi su romantiniais žmonių santykiais, politiniais įsitikinimais, svajonėmis ar sapnais. Kas lėmė tokią sėkmingą neuromokslų plėtrą ir kaip susigaudyti publikacijų gausybėje?

Pirmojoje paskaitos pusėje apžvelgsime pagrindines neuromokslinių tyrimų disciplinas, pvz., neurochemiją, neuropatologiją, raidos ir kognityvinį neuromokslus, bei aptarsime, kokie yra pagrindiniai žmogaus smegenų tyrimų metodai.
Antrojoje paskaitos pusėje detaliau pažvelgsime į vieną sudėtingiausių tyrimų temų – kaip smegenys generuoja sapnus? Aiškinsimės, kaip sapnai priklauso nuo skirtingų miego fazių, kodėl sapnų metu beveik niekada nesuvokiame, kad sapnuojame, ir kodėl beveik nejudame lovoje, nors sapno metu greitai bėgame? Pabaigoje apžvelgsime, kokios neurotechnologijos egzistuoja ar šiuo metu yra kuriamos, norintiems sapnus tyrinėti savo paties namuose.

Dr. Valdas Noreika vadovauja ar yra vadovavęs John Templeton fondo, Signe ir Ane Gyllenberg fondo, Volkswagen fondo, Suomijos akademijos ir kitų mokslo agentūrų remiamiems moksliniams tyrimams ir projektams. Yra paskelbęs 40 straipsnių tarptautiniuose žurnaluose, taip pat parašęs skyrių MIT Press ir kitų žinomų mokslo leidyklų knygoms. Per pastaruosius 14 metų dirbo Turku, Oksfordo, Kvinslendo, Kembridžo ir Karalienės Marijos universitetuose, aktyviai dalyvavo ekspertinėse veiklose, skaitė pranešimus daugelyje tarptautinių mokslo konferencijų̨.