Dr. Ramunė Dirvanskienė: paprasti būdai dirbti efektyviau

„Savo smegenų nepakeisite, tačiau pagerinus tai, kaip naudojatės jų ištekliais, galima pasiekti daug geresnių rezultatų“, – sako neuropsichologijos mokslų daktarė Ramunė Dirvanskienė.

Ateities įgūdžių kurso iššūkyje „Lengvas problemų sprendimas“ dr. R. Dirvanskienė pateikia 7 pratimus, kurie padės tapti produktyvesniais ir efektyviau atlikti įvairius darbus. 

Jūsų dėmesiui – 3 iš jų:

1 pratimas. Padėkite sau užmigti

Kai esame neišsimiegoję, tampa sunku susikaupti, nukenčia mūsų produktyvumas, tampame irzlūs. Miegant smegenys tvarkosi ir gaminasi gerai jų veiklai reikalingos medžiagos, tad pagerinus miego kokybę, neretai pastebimas protinių funkcijų efektyvumo padidėjimas. Viena dažniausių prasto miego priežasčių – neramios mintys, neleidžiančios užmigti tada, kada nori. Taigi, šio pratimo tikslas – išmokti prieš miegą aplankančias nerimą keliančias mintis nuvyti šalin ir pakeisti jas kūną atpalaiduojančiomis mintimis.  Šis pratimas padės greičiau užmigti tiek vakare, tiek nubudus vidury nakties. 

Įvaldžiusi šį įgūdį, pajausite, kaip pagerėjo miego kokybė bei pailgėjo jo trukmė, o ryte nubudusi, jausitės žvalesnė ir energingesnė. 

Taigi, atsigulusi į lovą, prisiminkite situacijas, kada jautėtės labiausiai atsipalaidavusi. Daugeliui atsipalaiduoti padeda prisiminimai apie tai, kaip jie deginosi paplūdimyje, mėgavosi geru masažu ar gulėjo apsikabinę mylimą asmenį. 

Stenkitės šias mintis savo galvoje išlaikyti kuo ilgiau. Jauskite, kaip jos atpalaiduoja jūsų kūną, kaip jums pasidaro šilta ir gera. Kai į galvą ims prašytis nepageidaujamos mintys apie neatliktus darbus, per dieną įvykusius pokalbius ar konfliktus, vykite jas šalin ir telkite dėmesį ties konkrečiais maloniais prisiminimais. 

2 pratimas. Darbams, kuriuos atidėliojate, suteikite emocinį atspalvį

Tai, kas mums sukelia emocijas – džiaugsmą, nerimą, baimę ir kt. – smegenims yra svarbiau nei emocijų nekelianti informacija. Juk evoliucijos eigoje žinduoliai, norėdami išlikti ir susilaukti palikuonių, turėdavo vengti grėsmių, rasti maisto partnerį. Tai lėmė, kad emocijos tapo neatsiejamos nuo motyvacijos.

Geriausias būdas produktyvumui didinti – apžaisti smegenis, jas įtikinant, kad norimas atlikti darbas yra svarbesnis nei iš tikrųjų.

Taigi, identifikuokite darbus, kuriuos vengiate atlikti ar informaciją, kuriai įsiminti vis nerandate motyvacijos. Tuomet sugalvokite būdą tam darbui ar informacijai suteikti emocinį atspalvį. 

Pavyzdžiui, jei neprisiverčiate perskaityti darbinio dokumento, pasakykite viršininkui, kad kitą savaitę norite susitikti jo aptarti. Taip suteiksite dokumentui emocinį atspalvį – jei po savaitės nebūsite perskaičiusi dokumento, pokalbis su viršininku gali būti nemalonus. Noras išvengti šios neigiamos emocijos, padidins motyvaciją atidėliojamui darbui atlikti. 

3 pratimas. Išdėliokite darbus dienos eigoje

Smegenys yra pačios produktyviausios ryte, maždaug nuo pusryčių iki pietų. Po pietų kūnas daug energijos skiria virškinimui, tad dažną popietėmis apima tingulys, produktyvumas krenta. Baigus virškinti, energijos vėl atsiranda, o tos kelios popietės valandos iki vakarienės vėl būna panašiai darbingos kaip ryte. Vėlai vakare, energijos kiekis vėl krenta. Jei tomis valandomis prisiverčiame dirbti, produktyvumas būna žemas. Gali sutrikti miego-budrumo režimas. Tampa sunku užmigti, o tada nukenčia kitos dienos produktyvumas. 

Remiantis energijos svyravimais, dienos užduotis galima pagal laiką paskirstyti taip, kad sudėtingiausios būtų atliekamos tuo metu, kai energijos turime daugiausia, o lengvesnės paliekamos valandoms, kuomet energijos turime mažiau.

Pavyzdžiui:

  • Sudėtingi darbai (mokslinių straipsnių, teisinių dokumentų ar kitų sudėtingų tekstų skaitymas, plano ar strategijos rengimas, rašymas, dokumentų rengimas).
  • Ryte 8–12 val. 
  • Pavakary 15–18 val. 
  • Lengvi darbai (susitikimai, klientų priėmimas, mechaniniai darbai, el.laiškų rašymas, skambinimas telefonu). 
  • Popiet 12–15 val. 
  • Vakare po 18 val. 

Daugiau patarimų – Ateities įgūdžių kurse, dr. Ramunės Dirvanskienės parengtame iššūkyje „Lengvas problemų sprendimas“!