Psichologė Genovaitė Petronienė: temos, apie kurias vengiame kalbėti, išduoda, kur slypi nepasitikėjimas savimi

0 Prieš 2 metai
Psichologė Genovaitė Petronienė

Psichologė, psichoterapeutė Genovaitė Petronienė konsultuojanti jau 25 metus sako, kad seminarai moterims neretai vedami savivertės tema. „Maždaug dviem iš trijų pas mane atėjusių žmonių savivertė yra itin reikšminga tema. Nors stipria asmenybe akimirksniu netampama, tačiau svarbiausius dalykus apie savivertę žinoti verta kiekvienam. Tai yra viena svarbiausių asmenybės saviugdos dalių“, – teigia „WoW University“ Gamma klubo kursų moterims lektorė G. Petronienė.

Genovaite, kaip galėtumėte apibrėžti, kas yra savivertė?

Savivertės jausmas mums parodo, kiek mes atitinkame aplinką. Ją galima pajausti dviem būdais: savo vidumi (kaip aš jaučiuosi viduje pats, ar gebu kažką padaryti) ir per išorę, tai yra, kaip mane vertina kiti žmonės. Susijungus šiems dviem pojūčiams atsiranda savivertė.

Kas būdinga žmogui, kurio savivertė aukšta?

Savivertė skiriasi kiekvienoje gyvenimo situacijoje: vienur ji žemesnė, kitur – aukštesnė. Pagalvokite dabar apie kokią nors gyvenimo sritį ir pažiūrėkite, kiek joje savimi pasitikite.
Įsivaizduokite, jums kažkas sako komplimentą. Jūsų reakcija – gebėjimas jį priimti arba ne priklausys nuo to, kaip jūs jaučiatės būtent toje srityje. Pavyzdžiui, kažkas jus pagiria, kad esate puiki mama ar tėtis, jūs jaučiatės maloniai, nes jūsų savivertė šioje srityje yra aukšta. Bet jeigu jūsų savivertė svyruoja, išgirdus tokį komplimentą, bus nesmagu. Galvoje kirbės mintis: „Na jau tikrai kokia aš nuostabi… lyg nuostabesnių nebūtų, būtum girdėjusi, kaip vakar aprėkiau vaiką, taip nesakytum…“. Tačiau tie žodžiai dažniausiai taip ir lieka neišsakyti. Žmonės, kurių savivertė žema yra linkę slėpti realybę.
Kai savivertė aukšta, žmogus lengvai įsitraukia į naują veiklą, bando, nebijo suklysti, padarytos klaidos nesustabdo ir neskatina savigraužos. Aukštos savivertės žmogus nenusimins išgirdęs kritiką, nepavydės kitiems, nevengs kalbėtis apie savo problemas su kitais.

Kaip atsiranda žema savivertė?

Žema savivertė susiformuoja dar vaikystėje – kaip patirtis. Jei vaikui augant (ypač nuo 4 iki 8 m. amžiaus) tėvai, seserys ar broliai, seneliai, kiti aplinkiniai, mokytojas nuolat kritikavo, lygino su kitais, geresniais, nuvertino. Savivertę gali paveikti paauglystėje, vėliau studijų metais, iš vadovo ar kolektyvo pirmoje darbovietėje patirtos patyčios.

Kuo jaunesniame amžiuje mūsų savivertė nukenčia, tuo sunkiau vėliau ją sustiprinti. Dažniausiai kiekviena problema turi vardą ir pavardę. Kiekvienas patirtas skaudulys slepia konkretų žmogų ir situaciją. Galiausiai to žmogaus žodžiais mumyse prabyla vidinis kritikas. Yra toks geras posakis: “jeigu tave kankina depresinė nuotaika, reikia apsižiūrėti, ar nesi apsuptas idiotų“.

Kas kartą, kai kas nors jus menkina, žemina, nepagrįstai, ignoruoja, paklauskite savęs, kodėl jiems tai leidžiate. Neklausykite nejautrių, neįsigilinusių į jus žmonių, kurie greičiausiai tiesiog nori išlieti savo pačių susikaupusias neigiamas emocijas. Geriau atsižvelkite į nuomonę žmonių, kurie jus gerbia ir vertina.

„WoW University“ Gamma klubo kursų moterims paskaitoje pateikiate nemažai pasitikėjimą savimi stiprinančių technikų. Pasidalinkite kokiu nors paprastu, bet efektyviu pratimu dabar.

Prisiminkite tris momentus iš savo gyvenimo, kai labiausiai savimi didžiavotės: pasiekimus, situacijas, kuriose jautėtės nugalėtoju, buvote įvertintas. O tada garsiai žmogui, kuriuo pasitikite, išvardykite 3 savo savybes, kodėl, jūsų manymu, tai pasiekėte.

Garsinis pasisakymas ir konkrečių savybių išvardijimas, padeda labiau įsisąmoninti ir suprasti, kad jūsų sėkmė nebuvo atsitiktinė. Taip nutiko, nes jūs turite reikalingų savybių puikiems dalykams pasiekti.

Kitas patarimas, kuriuo galima pasinaudoti, kai savivertę kilstelėti reikia labai greitai: pačiam pagirti tris žmones. Du tikrai pagirs jus atgal, jausitės geriau.

O vienas geresnių būdų pastiprinti kito žmogaus savivertę – ne pagyros, o pagarbus, mandagus, šiltas elgesys.

Be abejonės, norint pakelti savo savivertę, reikia reguliariai dirbti su savimi, sąmoningai atlikti pratimus, praktikas. Šiuo metu mano vedamuose seminaruose moterims – „Online tobulėjimo dirbtuvėse“ – kaip tik ties šia tema dirbame. Kursų moterims metu dalyvaujame workshop`uose, mėginame praktiškai įvaldyti įvairias technikas, susitinkame Live sesijose per „Zoom“.
Kursų moterims metu sakau, kad neužtenka klausyti ir skaityti apie psichologiją, saviugdą, reikia imti įrankius ir daryti. Žinoma, jeigu norite pokyčių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Privatumo politika.