Laura Rimkutė: svarbiausi efektyvaus bendravimo principai

Kalbant apie ateityje reikalingus įgūdžius, kuomet dirbtinis intelektas atliks didelę dalį mūsų darbų, bendravimas liks aktualus amžinai – žmonių tarpusavio santykiai bus reikšmingi visą laiką.

„Kai kalbame apie bendravimo efektyvumą, įsivaizduojame, kad kalbame apie tai, kaip bendrauti, kad tikslas, kurį turime, būtų įgyvendintas. Tačiau bendravimo rezultatai nuostabūs tada, kai juo džiaugiasi abi pusės“, – savo paskaitoje „Svarbiausi efektyvaus bendravimo principai“ sako „WoW university“ Ateities įgūdžių kurso dėstytoja Laura Rimkutė.

Kokia neefektyvaus bendravimo, nesusikalbėjimo kaina? Pavyzdžių gali būti daug. Tai, kad ką nors netinkamai – žodžiais, tonu – pasakome darbe, gali lemti, jog imsime nepatikti žmonėms. Jie nebus suinteresuoti mums padėti ir dėl to taps sunkiau daryti karjerą.
Netinkamas bendravimas šeimoje lemia tai, jog visi gyvename blogoje atmosferoje, vaikai auga blogame mikroklimate.
Galbūt iš draugų galėtume sulaukti daugiau palaikymo, grįžtamojo ryšio, kuris padėtų tobulėti, bet jie mums nesako dalykų, nes mato, kad per daug gynybiškai reaguojame ir nenorime tam tikrų dalykų priimti.

Iš viso, anot verslo psichologės L. Rimkutės, yra 6 svarbiausi efektyvaus bendravimo principai. Jūsų dėmesiui – trys iš jų:

  1. Kiekvienas turėtume pradėti nuo savęs. Ne tik suimti save į rankas (kontroliuoti savo emocijas), bet ir keisti požiūrį į pašnekovus (būti empatiškesniais).
  2. Pastebėti signalus. Neužsimerkti, neignoruoti neverbalinių ženklų, kuriuos matome bendraudami su žmonėmis. Mes klaidingai galvojame, kad konfliktas yra labai blogas dalykas. Jei sugebame suvaldyti konfliktą, jei jis konstruktyvus, tai duoda didelį postūmį mūsų santykiuose ir gyvenime.
  3. Sugebėti valdyti galvoje kylančias istorijas. Mūsų smegenys stengiasi nuspėti visus baisiausius scenarijus, apgalvodamos, ką tuo metu darys. Kitaip tariant, tiksliai nežinodamos faktų, ruošiasi blogiausiam. Todėl, prieš bendraujant su žmogumi, reikia nuo tų istorijų, kilusių mūsų pačių galvoje, atsiriboti.

Efektyviam bendravimui bene labiausiai trukdo stiprios emocijos. Jas nuraminti itin padeda kvėpavimo praktikos. L. Rimkutė sako, kad net mokslininkų įrodyta, jog egzistuoja ryšys tarp mūsų plaučių tūrio ir gyvenimo trukmės. Darydami kvėpavimo praktikas, suteikiame sau galimybę gyventi ilgesnį gyvenimą.

Kokius momentinius streso valdymo metodus naudojate jūs? Pasidalykite!