Airina Nourian: Komunikacinius įgūdžius galima treniruoti – štai, kaip tai daryti!

 „Jau seniai pastebėjau, kad komunikacijos kiekvienoje dienoje yra labai daug. Mes nuolatos bendraujame: darbe, namuose, su kaimynais, draugais, pažįstamais ir nepažįstamais. Jeigu tai pavyksta daryti sklandžiai, efektyviai, maloniai, tai padaro kasdienybę prasmingesnę ir malonesnę. Jeigu bendrauti sunku, nepavyksta, nervina, nesinori, tuomet kasdienybė tampa sunkesnė“, – sako emotikos konsultantė Airina Nourian.

Gera žinia ta, kad komunikacinius įgūdžius galima (ir reikia!) treniruoti! Štai jums Airinos parengtas 7 dienų iššūkis, skirtas efektyviai komunikacijai. „Dėmesį telksime į vieną svarbiausių įgūdžių – lankstumą. Kuo esame lankstesni, tuo lengviau bendrauti su skirtingais žmonėmis, geriau jaučiamės skirtingose situacijose, kai įvyksta kažkas netikėto, keičiasi planai“, – paaiškina improvizacijos meistrė.

Ji pataria užduotį pasižiūrėti ryte, nes ji skirta visai dienai. Nusipiešti ant rankos pliusiuką (ar kitaip pasižymėti), kad nepamirštume. Antra, daryti, o tada – mąstyti. Protas labai gabus surasti argumentų, kodėl neverta ko nors daryti. Trečia – bent kelias minutes skirti refleksijai. Prieš miegą, geriant arbatą atsakyti sau į klausimą, ko aš iš šios užduoties išmokau. Kokį vieną dalyką man davė ši praktika. Būtų gerai įžvalgas užsirašyti ant vieno lapelio.

Štai, keletas užduočių iš Efektyvios komunikacijos iššūkio: 

„Dienos garso takelis“

Muzika itin susijusi su mūsų emocijomis. Turbūt puikiai prisimenate, kaip vos suskambus kažkokiai dainai, plūsteli prisiminimai ir emocijos. Atsimenate, kur klausėtės tos dainos, šokote. O gal kažkuri daina pažadina liūdesį, skausmą?

Įsivaizduokite, kad visa jūsų diena šiandien turi garso takelį – soundtrack‘ą lyg filme. Kai su kažkuo bendraujate, kažkur einate, kelkite sau klausimą ir įsivaizduokite, kokia muzika dabar skambėtų, jeigi tai būtų filmo dalis. Kokia emocija vyrautų?

Jeigu muzika, kuri skamba tuo metu, ar emocija, kuri vyrauja tuo metu, jums netinka, veikia neigiamai, mintyse muziką pakeiskite. Jei jaučiate, kad, pavyzdžiui, nerimo muzika kyla, ją pakeiskite kita – kad ir upelio čiurlenimu.

Stebėkite, kaip tai veikia jūsų būseną. Ir, jei dienos metu tai padarysite bent keletą kartų, kad toks iš pirmo žvilgsnio mažas dalykas turi didelės įtakos jūsų bendrai būsenai.

„Kito batuose“

Pabūti „kito batuose“ reiškia pasižiūrėti į dalykus iš kito žmogaus perspektyvos. Juk kiekvienas turime savitą pasaulio suvokimą, kuris susiformavo per mūsų žinias, išmoktas pamokas, patirtis. Dviejų vienodų suvokimų nėra, nes nėra dviejų žmonių, kurie visiškai vienodai išgyveno ir patyrė dalykus. Kai šią dieną bendrausite, pamėginkite įsivaizduoti, jeigu pats būtumėte tas žmogus. Kaip jis dabar mąsto? Jaučiasi? Ko jam reikia? Perklauskite jo, tikslinkitės, įsiklausykite. Koks gi tas pokalbis iš kito žmogaus perspektyvos?

„Skirtingos kepurės“

Šiai užduočiai reikės partnerio. Pristatykite save iš trijų perspektyvų: proto, kritikos ir entuziazmo. A. Įsivaizduokite, jog paimate proto, logikos, faktų kepurę ir ją užsidedate. Kaip aš save pristatysiu, jei esu šalta, faktinė, vien protu besivadovaujanti asmenybė? B. Įsivaizduokite, kad užsidedate kritikos kepurę. Kaip save pristatysiu, jei esu itin kritiškas? C. Dabar – entuziazmo kepurės eilė. Kaip save pristatysiu, jei mano asmenybė persmelkta entuziazmu?

Padarykite tai su partneriu – stebėkite, kaip jaučiatės. Ar matote, kaip lengva staiga pasikeisti ir bendrauti kitaip. Mes pamirštame, kaip greitai mokame keistis ir kaip lanksčiai gebame dalyvauti gyvenime.

Jeigu į kasdienybę įnešame truputėlį žaismingumo ir lengvumo, greitai prisimename, kad viskas yra daug paprasčiau!